Reklama

Reklama

Pracownik na kwarantannie. Czy musi dostarczyć pracodawcy zaświadczenie?

Opublikowano: wt, 23 lis 2021 12:00
Autor:

Pracownik na kwarantannie. Czy musi dostarczyć pracodawcy zaświadczenie?  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Praca Czy zgodnie z przepisami covidowymi pracownik przebywający na kwarantannie musi dostarczyć pracodawcy zaświadczenie z sanepidu? Co na ten temat mówi Państwowa Inspekcja Pracy?

Reklama

Obecnie - jak informuje Państwowa Inspekcja Pracy - nie ma takiego wymogu. Wcześniej były wydawane decyzje w formie pisemnej, ale ze względu na ich liczbę przepisy zostały zmienione.

- Obecnie sanepid zamieszcza informacje o kwarantannie czy izolacji w systemie elektronicznym. W systemie PUE ZUS są one widoczne dla pracodawcy. Każdy pracodawca ma więc podgląd tych danych - czytamy w komunikacie PIP.

Oczywiście, jak podkreślają inspektorzy, nie zwalnia to pracownika z obowiązku poinformowania pracodawcy o nieobecności w pracy.

Może to zrobić telefonicznie, poprzez SMS-a lub mailem - precyzuje PIP. 

Kiedy musi to zrobić?

Najpóźniej drugiego dnia absencji w miejscu zatrudnienia pracownik w sposób zwyczajowo przyjęty u pracodawcy powinien się z nim skontaktować, powiadomić, dlaczego go nie ma w pracy i jak długo ta nieobecność potrwa.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.